امروزجمعه, 03 خرداد 1398 19:54

نشست روسا و کارشناسان دندانپزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور برگزار شد

نشست روسا و کارشناسان دندانپزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در تهران برگزار شد که خانم پردل کارشناس امور دندانپزشکی معاونت درمان دانشگاه هم در این نشست حضور داشت.


به گزارش وب‌دا، معاون درمان وزارت بهداشت در این جلسه در خصوص ارائه خدمات دندانپزشكي به بيماران خاص، اظهار داشت: در استان‌هاي مختلف، خدمات دندانپزشكي به صورت جسته، گريخته به بيماران ارائه مي‌شود، اما با تلاش‌هاي مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌ها، مراكزي تحت عنوان مراكز درماني بيماران خاص درحال راه اندازي است كه خدمات مربوط به اين بيماران به صورت تجميع شده به آنها ارائه خواهد شد.
دکتر قاسم جان‌بابایی با بيان اينكه علي رغم اقدامات صورت گرفته در حوزه دندانپزشكي، همچنان در بخش درمان، به ساماندهي اقدامات بيشتري در این حوزه نیازمندیم، خاطرنشان كرد: يكي از اقداماتي كه از سال قبل آغاز شده و بايد تقويت شود، ارائه خدمات دندانپزشكي شبانه‌روزي به ويژه در ايام تعطيل و نوروز بود كه منجر به رضايتمندي مردم شد، زیرا ساماندهي مراكز درماني دندانپزشكي شبانه‌روزي از سردرگمي مردم در مواقع ضرور جلوگیری می‌کند.
وی، ساماندهي مراكز درماني دندانپزشكي شبانه‌روزي، استقرار واحد دندانپزشكي در كلينيك‌ها و مراکز درمانی بيماران خاص به صورت تجمیع شده، راه‌اندازي بخش دندانپزشكي در بيمارستان‌ها، سطح‌بندي خدمات دندانپزشكي، تدوين گايدلاين راهنماهای بالینی و استاندارد خدمت و نظارت بر مراکز دندانپزشکی را  از جمله برنامه‌های معاونت درمان در حوزه امور دندانپزشکی برشمرد .
دکتر صادقی رئیس اداره دندانپزشکی امور درمان وزارت بهداشت هم در این جلسه گفت: تاكنون برای ۳۲ هزار دندانپزشک در نظام پزشکی پروانه صادر شده است و تا سال ۱۴۰۰، مجموع این تعداد به ۴۰ هزار نفر خواهد رسید که تقریبا این تعداد از استانداردهای جهانی بالاتر است.
وی با بیان اینکه به دلیل عدم توزیع نامناسب، استفاده از خدمات دندانپزشکی برای عموم مردم در تمام مناطق کشور فراهم نشده است، اظهار کرد: آنچه در چند ماه گذشته اتفاق افتاده، تلاش در جهت ایجاد سیاست‌گذاری واحد است تا هزینه‌ها در یک راستا قرار گیرند و بتوان بدون اضافه شدن بودجه ۱۰ تا ۲۰ برابر شاهد خروجی موثری بود.
دکتر کرمانچی معاون فنی مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌هابا بیان اینکه مراکز جامعی برای ارائه خدمات به بیماران خاص در مناطق مختلف کشور با در نظر گرفتن سه بعد امکان دسترسی به خدمات در محل زندگی، تدوین بسته خدمتی به منظور حفاظت مالی از بیماران و ارائه خدمات با کیفیت و استانداردهای مورد تایید پیش بینی شده  است، گفت: در حال حاضر بیماران خاص و شهرهایی که با بیشترین تعداد بیمار هستند، شناسایی شده‌اند، تمامی امکانات مربوط به بیماران خاص در کشور وجود دارد و این امکانات برای بهره‌مندی بیماران، تنها نیازمند مدیریت و حمایت است.