امروزجمعه, 09 اسفند 1398 05:21

نظام ارجاع زمینه دسترسی آسان و راحت مردم به خدمات را فراهم می‌کند

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: نظام ارجاع یک نوع شیوه ارائه خدمات درمانی است که بیمار بر اساس ترتیب خاص می‌تواند با مراجعه به آن، خدمات بگیرد.


به گزارش وب‌دا، دکتر جلیل مشاری در همایش تبیین سیستم نظام ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت برای بخشداران، دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا اظهار کرد: پرونده الکترونیک سلامت و نظام ارجاع بر اساس بند 8 سیاست‌های کلی نظام سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، ماده 91 قانون توسعه چهارم، مواد 32، 35 و 38 برنامه پنجم توسعه و ماده 74 برنامه ششم به عنوان یک الزام قانونی است.
وی افزود: بر اساس این مواد قانونی، توزیع عادلانه خدمات سلامت باید بر مبنای پزشک خانواده و نظام ارجاع انجام شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گناباد، همکاری بین بخشی را در اجرای سیستم نظام ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت بسیار مهم دانست و گفت: این طرح از سطوح ابتدایی و پیشگیری تا خدمات تخصصی و فوق تخصی و پرهزینه نظام سلامت را دارا است.
دکتر مشاری با بیان اینکه اجرای این طرح، ضمن کاهش زمان و پرداختی از جیب مردم، زمینه دسترسی آسان و راحت مردم به خدمات را فراهم می‌کند، اظهار کرد: ارتقای کیفیت خدمات سلامت، استفاده بهینه از خدمات درمانی، کاهش هزینه‌ها و جلوگیری از خطاهای نسخه‌نویسی از جمله مهمترین اهداف اجرای این طرح است.
وی افزود: این سیستم در سطوح اول شروع به بیماریابی می‌کند تا ضمن تشخیص و پیشگیری از عوارض بیماری‌ها، بار مراجعه مراکز سطح 2 را کاهش می‌دهد.
دکتر مشاری گفت: سطح یک شامل اقدامات پیشگیری و درمان‌های اولیه در خانه‌های بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت، سطح دو خدمات درمان تخصصی سرپایی و بستری و سطح سه خدمات فوق تخصصی سرپایی و بستری است.