امروزدوشنبه, 29 دی 1399 04:57

تغذیه با شیر مادر ضامن بقا و تکامل نوزاد است

فوق تخصص نفرولوژی کودکان گفت: تغذیه انحصاری با شیر مادر ضامن بقا و تکامل نوزاد و شیرخوار در دوران‌های بعدی است.


به گزارش وب‌دا، دکتر جلیل مشاری افزود: نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، دچار چاقی و فشارخون نخواهند شد و نسبت به بیماری‌ها، مقاوم‌تر می‌شوند.
وی با بیان اینکه نوزادان تغذیه شده با شیر مادر از هوش بالاتری برخوردار خواهند بود، تصریح کرد: تغذیه با شیر مادر موجب می‌شود تا آلرژی و بیماری‌های مبتنی بر آلرژی مثل آسم در دوران بزرگسالی این بچه‌ها کمتر دیده شود.
فوق تخصص نفرولوژی کودکان با بیان اینکه بر اساس تحقیقات انجام شده، مطلبی مبنی بر انتقال کرونا از طریق شیر مادر به نوزاد وجود ندارد، اظهار کرد: دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکید دارد که باید شیردهی در کرونا حتی در مادران مبتلا یا مشکوک به کویید 19 ادامه پیدا کند و دلیلی بر قطع شیردهی وجود ندارد.
دکتر مشاری افزود: در مورد مادران مبتلا به کرونا که بدحال و یا در بیمارستان بستری هستند، باید شیر آنها، دوشیده و به نوزاد خورانده شود.
وی تصریح کرد: مادران مبتلا با وضعیت عمومی خوب که با مراقبت در منزل، بیماری را کنترل می‌کنند، می‌توانند بدون مشکل به نوزاد خود شیر دهند ولی رعایت اصول بهداشتی مثل زدن ماسک و شستشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون یا مواد ضدعفونی کننده بر پایه الکل بسیار تاکید شده است و مادر باید به طور مرتب، این نکات را انجام دهد.
دکتر مشاری یادآور شد: بهداشت بدن و شستشوی مرتب سینه در صورتی که مادر سرفه یا عطسه می‌کند، بسیار قابل اهمیت و تاکید است.