امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397 01:33

فرماندار گناباد بر تقویت رابطه حوزه تصمیم‌گیری و اجرا با دانشگاه‌ها تاکید کرد

فرماندار گناباد با تاکید بر اینکه باید به سمت و سویی برویم که رابطه حوزه تصمیم‌گیری و اجرا با حوزه پژوهش و دانشگاه نزدیک‌تر و صمیمی‌تر شود ، اظهار کرد: در صورتی که حوزه صنعت و تولید با دانشگاه نزدیک شوند، موفقیت‌های خوبی در حوزه‌های مختلف کسب می‌کنیم.
به گزارش وب‌دا، دکتر محمدعلی نبی‌پور فرماندار گناباد در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و تجلیل از پژوهشگران نمونه دانشگاه علوم پزشکی گناباد با بیان اینکه آذرماه در تقویم، روزهای مهمی را در حوزه دانشجو و دانشگاه دارد، ضمن تبریک روز دانشجو، روز وحدت حوزه و دانشگاه، هفته وحدت، روز میلاد پیامبر اعظم(ص) و امام جعفر صادق(ع)، هفته پژوهش را گرامی داشت و از تلاش همه محققان و پژوهش‌گران قدردانی کرد.
فرماندار گناباد از علم، دانش و پژوهش به عنوان پایه توسعه و پیشرفت کشورها یاد کرد و افزود: در دنیای امروز، مبنای توسعه، پیشرفت و موفقیت کشورها این است که اقدامات، تصمیمات و سیاست‌گذاری‌هایی که می‌شود بر پایه پژوهش باشد و هرگاه کشوری به این مهم توجه نکرده، قطعا با مشکلات جدی مواجه شده و بسیاری از منابع خود را از دست داده است.
دکتر نبی‌پور تصریح کرد: به همین دلیل، پژوهش، تولید علم و دانش بنیان بودن تصمیمات از مهمترین مباحثی است که در دنیای امروز به آن توجه ویژه‌ای می‌شود.
وی با بیان اینکه ایران هم در سال‌های اخیر به این مهم توجه کرده و در منطقه به عنوان رتبه اول تولید علم شناخته شده است، ادامه داد: کشور ایران در سال‌های اخیر توانسته است این رتبه را حفظ کند که نتیجه تلاش و کوشش جوانان برومند کشور و حمایت اساتید در حوزه‌های مختلف تحقیقاتی در دانشگاه‌های کشور  است.
فرماندار گناباد با تاکید بر اینکه باید به سمت و سویی برویم که رابطه حوزه تصمیم‌گیری و اجرا با حوزه پژوهش و دانشگاه نزدیک‌تر و صمیمی‌تر شود، اظهار کرد: در صورتی که حوزه صنعت و تولید با دانشگاه نزدیک شوند، موفقیت‌های خوبی در حوزه‌های مختلف کسب می‌کنیم.
دکتر نبی‌پور با بیان اینکه باید به سمت و سویی برویم که اقدامات و تصمیمات پژوهش محور باشد، اظهار کرد: برخی از دولت یازدهم انتقاد می‌کنند که به موضوع تولید علم، کم‌توجهی و بی‌توجهی کرده است، در حالی که دولت اهتمام ویژه‌ای به این بخش داشته و تنها نگاه خود را به این حوزه عوض و به سمتی حرکت کرده است که به جای کمیت در پژوهش‌ها، در جهت انجام پژوهش‌های کیفیت‌محور گام برداشته شود.
 وی، افزایش حجم کمی مقالات به تنهایی را بی‌ارزش دانست و افزود: زمانی می‌توانیم موفق باشیم که پژوهش‌ها به بهبود کیفیت زندگی شهروندان، بهبود توسعه کشور و بهبود استفاده از منابع منتهی شود.
فرماندار گناباد با تاکید بر اینکه تولید علمی که در رشد و توسعه تاثیرگذار نباشد، ارزشی نخواهد داشت، گفت: زمانی تولید علم ارزشمند خواهد بود و می‌شود به آن فخر کرد، که تولید علم گره‌ای از مشکلات کشور را حل کند و در غیر این صورت ارزشی نخواهد داشت.
دکتر نبی‌پور، تصمیمات بدون پشتوانه علم و پژوهش را موجب آسیب دوچندان بیان و ابراز کرد: تولید علم باید منجر به تولید ثروت شود، در غیر این صورت به جز اتلاف بسیاری از منابع، نتایج خوبی در برنخواهد داشت.
وی، هفته پژوهش را فرصت مناسبی برای قدردانی از پژوهشگران و محققان دانست و خاطرنشان کرد: بسیاری از  دانشجویان و اساتید با کارهای علمی و اقدامات پژوهشی خود، تلاش می‌کنند با بازکردن گره‌ای از مشکلات، برای موفقیت و پیشرفت نظام اسلامی گام بردارند که بسیار ارزشمند است.
فرماندار گناباد با تاکید بر اینکه باید تلاش‌ها و تاثیرگذاری دانشگاه در جامعه ملموس و قابل مشاهده شود، اظهار کرد: در صورتی که نتایج پژوهش‌ها و فعالیت‌های دانشگاه به صورت ملموس برای جامعه قابل مشاهده نباشد، مردم متوجه فعالیت‌های عظیم مجموعه دانشگاه نمی‌شوند و ممکن است اهمیت لازم را به جایگاه واقعی دانشگاه ندهند.
دکتر نبی‌پور، وظیفه تاریخی و اصلی دانشگاه را روشن کردن افق حرکت برای تصمیم‌گیران و طراحی برای سیاست‌گذاری بیان و عنوان کرد: اساتید و دانشجویان می‌توانند با اقدامات پژوهشی این رسالت خطیر را انجام دهند.
وی با ابراز تاسف از اینکه مدرک‌گرایی باعث شده است تا گاهی اوقات مدیران کمتر به دیدگاه‌های کارشناسی توجه کنند، گفت: دانشگاه باید نظر کارشناسی خود را بدهد و از پا ننشیند، چراکه تصمیم‌گیران قطعا به این نتیجه خواهند رسید که یک کار علمی و پژوهشی با پشتوانه تحقیقاتی، کار و مسیر درستی خواهد بود.
وی با بیان اینکه در آینده مسیر حرکت و توسعه بر پایه علم خواهد بود، اظهار کرد: نقش تحقیقات روز به روز در حال افزایش است و به همین خاطر توصیه و تاکید بر غنیمت شمردن این فرصت ‌ها است.
وی در پایان از پژوهشگران خواست تا مشکلات کشور، منطقه و شهرستان را در اولویت تحقیقات خود قرار دهند و با ارائه راهکارهای مناسب و علمی برای رفع و کاهش مشکلات، زمینه ارتقای کیفیت زندگی مردم و موفقیت و سربلندی بیشتر نظام مقدس جمهوری اسلامی را فراهم کنند.
یادآور می‌شود، این مراسم با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی، اعضای هیأت رئیسه، اعضای هیأت علمی، استادان، دانشجویان و کارشناسان واحدهای مختلف دانشگاه، مهندس مرادی مدیرعامل شرکت چینی تقدیس و جمعی از مسئولان ادارات شهرستان گناباد در سالن همایش‌های کوثر پردیس دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.