امروزدوشنبه, 29 دی 1399 03:56

دولت سال آینده هم یارانه دارویی پرداخت می کند

ایجاد سامانه جامع و همگانی مبتنی بر مراقبت های اولیه سلامت کارآمدترین روش برای اصلاح نظام سلامت است و بودجه این بخش از 7 باید به 30 درصد برسد.
به گزارش خبرنگار وب¬دا دکتر معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در برنامه مناظره شبکه یک سیما ضمن بیان این مطلب، افزود: طبق قانون در ایجاد سامانه جامع و همگانی سلامت علاوه بر مراقبت های اولیه بهداشتی باید نظام ارجاع با محوریت پزشک خانواده، سطح بندی خدمات ، خرید راهبردی خدمات، کاهش تصدی گری دولت و تاکید بر بر پرداخت مبتنی بر عملکرد با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته به ویژه روستاها و حاشیه شهرها باید اجرا شود.
دکتر ایرج حریرچی افزود: در این زمینه باید سه کار انجام شود اول اینکه سلامت روستاییان و حاشیه نشینان تأمین شود، دوم  از بیمه کارآمد برخوردار شوند و پرداخت هزینه از جیب شان کم شود و سوم اینکه خدمات به گونه ای باشد که رضایت روستاییان و حاشیه نشینان شهرها را جلب کند.
معاون توسعه مدیریت و منابع اضافه کرد: طبق مطالعات انجام شده و اعلام سازمان بهداشت جهانی هم اکنون هزینه های پرداختی درمان از جیب مردم به 65 تا 70 درصد رسیده است که با اقداماتی نظیر پشتیبانی بیمه ها و سایر اقدامات مدیریتی باید روند افزایشی آن را متوقف و سپس به سمت شیب دادن دان آن به ارقام کمتر حرکت کرد.
وی افزود:  طبق بندهای 2، 3، 29 و 43 قانون اساسی و قوانین بالادستی کشور نظیر قانون چشم انداز 20 ساله  و قانون برنامه پنجم توسعه ، وظیفه تأمین سلامت و تولیت این حوزه بر عهده وزارت بهداشت و در درجه بالاتر بر عهده دولت است.
وی بیان داشت: هرچند کل منابعی که درحوزه سلامت هزینه می شود نسبتاً پایین است ولی یکی از برنامه ها اینست که کل گردش مالی بازار سلامت را در سال 93 به 70 هزار میلیارد تومان برسانیم.
وی با اشاره به این که طبق برآوردهای آماری و اعلام سازمان بهداشت جهانی 6 درصد از تولید ناخالص ملی در ایران به بخش سلامت تعلق دارد، رقم مطلوب اختصاص درآمد ناخالص ملی به حوزه سلامت را 7.5 تا 8 درصد اعلام کرد و گفت: طبق استانداردهای جهانی مردم باید حداکثر 30 درصد هزینه های درمان را از جیب بپردازند و اگر بخواهیم این روند را اصلاح کنیم دولت و بیمه ها باید سهم پرداختی شان به حوزه سلامت را افزایش دهند.
وی با اشاره به اینکه سهم سلامت در بودجه 93 از 11 درصد به 15 درصد رسیده است، بیان داشت: این افزایش قدم خوبی است ولی کافی نیست و از محل هدفمندی یارانه ها نیز باید به حوزه سلامت کمک بشود.
معاون توسعه مدیریت و منابع در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به پرسش بینندگان در خصوص یارانه های دارویی بیماران خاص گفت: دولت امسال حدود 1400 میلیارد تومان یارانه برای داروهای بیماران خاص و صعب العلاج پرداخت کرد که این رقم در سال آینده نیز پرداخت می شود تا قیمت داروها در سطح همان قیمت های تابستان 91 محفوط بماند.