امروزسه شنبه, 19 اسفند 1399 07:12

كاهش مصرف نمك، شكر و روغن در رژيم غذايي مردم بايد تبديل به فرهنگ شود

معاون بهداشت در همايش كشوري تغذيه سالم با اشاره به مصرف زياد نمك، شكر و روغن در كشور گفت: كاهش مصرف نمك، شكر و روغن در بين مردم بايد به فرهنگ تبديل شود.
به گزارش خبرنگار وب‌دا؛ دكتر علي اكبر سياري در همايش كشوري تغذيه سالم ضمن بيان اين مطلب افزود: با توجه به اينكه ثابت شده بسياري از سكته‌هاي قلبي و مغزي و بالا بودن فشار خون رابطه مستقيم با تغذيه دارد بنابراين مردم بايد عادات غذايي خود را اصلاح نمايند و كاهش مصرف نمك و شكر و روغن در بين مردم به صورت فرهنگ در آيد.
وي با اشاره به اينكه سرانه مصرف شير در كشور 250 گرم است بيان كرد: استاندارد مصرف شير در سالمندان 1300 گرم، در نوجوان 1300 گرم و در زنان حامله و شيرده 1200 گرم است.
 
توزيع شير رايگان در مدارس كشور
معاون بهداشت در ادامه افزود: با توجه به نياز بيشتر نوجوان به كلسيم به دليل قرارداشتن آنها در مرحله رشد، سياست دولت جمهوري اسلامي در حال حاضر اجراي برنامه شير رايگان در مدارس كشور است، كه تا حدودي كمبود شير را در اين سن مرتفع مي‌سازد.
دكتر سياري در ادامه به ضرورت مصرف سبزيجات تازه و گنجاندن آن در برنامه غذايي اشاره كرد و گفت: سازمان‌ها و وزارتخانه‌هاي مرتبط بايد با همكاري و تعامل نسبت به رفع مشكلات مربوط به آلودگي سبزيجات اقدام نمايند.
معاون بهداشت با تأكيد بر اين كه گام‌هاي بزرگي در رابطه با ارتقاء سلامت و تغذيه مردم در كشور برداشته شده است افزود: دستاوردهاي خوبي در حوزه ارتقاي سلامت در كشور داشته‌ايم اما بايد تلاش‌ها ادامه پيدا كند.
معاون بهداشت در ادامه از رسانه‌ها خواست در راستاي ارتقاي سلامت جامعه و ايجاد فرهنگسازي سلامت همكاري نمايند.