امروزشنبه, 09 اسفند 1399 15:34

دندان بیرون افتاده بر اثر ضربه را باید در محیط مرطوب نگه داشت

کنفرانس دو روزه دندانپزشکی اطفال در سالن ابن سینا معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گناباد برگزار شد.

دکتر پریسای در کنفرانس دو روزه دندانپزشکی اطفال که به همت دفتر آموزش مداوم دانشگاه علوم پزشکی گناباد برگزار شد، به لزوم حفظ فضای از دست رفته بعد از دست دادن دندانهای شیری با فضا نگهدارهای ثابت و متحرک و نیز معرفی محیطهای نگهداری دندانهایی که دچار بیرون افتادگی شده اند پرداخت. وی افزود: اکثر قریب به اتفاق مردم، والدین و مربیان دانش آموزان از امکان برگرداندن و کاشتن دندانی که در اثر ضربه بیرون افتاده و مهمتر از آن زمان و محیطی که باید آنرا تا رسیدن به دندانپزشک نگهداری کنند، بی اطلاع هستند. وی تاکید نمود: وقتی دندان فرد در اثر ضربه بیرون افتاد اطرافیان بدون درنگ و آسیب رساندن به بافتهای اطراف ریشه، آنرا در محیط مرطوب (ترجیحا شیر- سرم فیزیولوژی- سفیده ی تخم مرغ- oRS ) و یا در صورت عدم دسترسی به موارد ذکر شده در آب و یا حتی بزاق نگهداری کنند و هرچه زودتر آن را به دندانپزشک رسانده تا در حفره دندانی جایگزین (replant) نماید.
دکتر صاحب علم در بحث روشهای نوین درمان ریشه (pulp) دندانهای شیری و دندانپزشکی پیشگیری، به اهمیت فلوراید تراپی و فیشور سیلانت و تغذیه ( رژیم غذایی) کودکان تاکید کرد. وی ادامه داد: شستشوی مرتب دهان و دندان بعد از هر بار خوردن و استفاده از فلوراید به صورت سیستمیک و عدم تکرر استفاده از شیرینی و خصوصا آبنباتهای جامد و آدامس که مدت زیادی دهان و محیط اطراف دندانهای را شیرین نگاه می دارد در کودکان توصیه می شود. وی با اشاره به این باور غلط که قطره آهن ایجاد پوسیدگی می کند، گفت: آهن فقط روی سطوح دندان که قبلا پوسیده شده را خاکستری رنگ می نماید و باعث پوسیدگی نمی شود و حتی در کاهش پوسیدگی موثر است. همچنین برای جلوگیری از این تغییر رنگ، بهتر است قطره آهن همراه ویتامین c مصرف و بعد از آن آب به کودک نوشانده شود.
دکتر صاحب علم با اشاره به اینکه حتی در بعضی از داروهایی که به صورت شربت هستند شکر مصنوعی وجود دارد شستشوی بعد از مصرف این شربتها را لازم دانست و مصرف آدامس زایلیتول را بجای آدامس های معمولی توصیه نمود.
خانم دکتر طالبی استاد بخش اطفال دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پنلهای دیگر این کنفرانس، بحث های مربوط به ترمیم های هم رنگ دندان و نیز درمان دندانهایی که در اثر ضربه (troma) دچار لقی (luxation) شده اند را مورد بررسی قرار داد.
در ادامه خانم دکتر مهرابخانی درمان ریشه دندانهای دائمی با انتهای ریشه ( apex) باز و نیز درمان دندانهای شیری ضربه خورده و فشرده شده (intrusion) و خانم دکتر بسکابادی به بحث در مورد ترمیم های آمالگام و روکش های استنلس استیل (s.s.crown) و نیز درمان دندانپزشکی در کودکان ناتوانی ذهنی و حرکتی پرداخت.
در این کنفرانس دو روزه که به همت دفتر آموزش مداوم دانشگاه علوم پزشکی گناباد برگزار شد، پنج نفر از اساتید و اعضای هئیت علمی بخش اطفال دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پانلهای تخصصی به یادآوری و آموزش آخرین دستاوردهای علمی رشته ی اطفال دندانپزشکی برای دندانپزشکان عمومی پرداختند.