تکریم و احترام معلم و استاد از دستورات دینی است

انتشار محتوا: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۲:۰۰ قبل از ظهر

حجت‌الاسلام دهشت، استاد حوزه و دانشگاه در مراسم تجلیل از استادان نمونه دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: تکریم و احترام معلم و استاد از دستورات دینی است.

                                                                            برای مشاهده تصاویر کلیک کنیدبه گزارش وب‌دا، حجت‌الاسلام مرتضی دهشت، استاد حوزه و دانشگاه در مراسم تجلیل از استادان نمونه دانشگاه علوم پزشکی گناباد که در سالن همایش‌های کوثر پردیس این دانشگاه برگزار شد، تکریم و احترام معلم و استاد را یکی از دستورات دینی عنوان کرد.
وی با بیان آیه ۹۶ سوره مریم «إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا، كسانى كه ايمان آورده و كارهاى شايسته كرده‏‌اند به زودى [خداى] رحمان براى آنان محبتى [در دل‌ها] قرار مى‏‌دهد.»، به ویژگی‌های ماندگاری از نظر قرآن کریم اشاره و اظهار کرد: ایمان و عمل صالح دو ویژگی و مؤلفه قرآن کریم برای ماندگاری افراد است.
حجت‌الاسلام دهشت با بیان اینکه ثمره ایمان، باور، اعتقاد قلبی و راسخ‌شدن برای حرکت در مسیر است، اظهار کرد: عمل صالح همواره در کنار ایمان بیان شده است.
وی، خروجی و نتیجه ایمان را در عمل صالح بیان و ابراز کرد: عملی که ویژگی رشد داشته باشد، علاوه بر رشد خود، موجب رشد و تعالی جامعه هم می‌شود.
این استاد حوزه و دانشگاه، پرورش استعدادها و انسان‌ها را یکی از مصادیق عمل صالح عنوان کرد و گفت: خدمتگزاری معلمان و استادان از این نظر که موجب رشد و پرورش انسان‌ها می‌شوند، عمل صالح به حساب می‌آید.
حجت‌الاسلام دهشت با بیان حدیثی از امیرالمؤمنین علی(ع) مبنی بر اینکه «بهترین علم، علمی است كه تو را اصلاح كند»، افزود: طبیب به انسانیت، خدمت و اصلاح عشق دارد و علم او، علم اصلاحی است.
وی، زنده بودن یاد استاد شهید مرتضی مطهری را نتیجه ایمان و عمل صالح او بیان و اظهار کرد: امروز پس از گذشت سه دهه از انقلاب اسلامی، فرهنگ، مکتب، اعتقاد و قلم شهید مطهری زنده است.
حجت‌الاسلام دهشت با تأکید بر اهمیت سلامت معنوی در جامعه، گفت: با ایمان و اعتقاد سلامت معنوی محقق می‌شود.
وی، ایمان و عمل صالح را موجب ماندگار شدن تلاش معلمان بیان کرد و افزود: تکریم و احترام معلمان و اساتید و برگزاری چنین مراسمی، از جمله حرکت‌های قرآنی است.
حجت‌الاسلام حسن صادقی‌نسب، امام جمعه گناباد هم در این مراسم با بیان حدیثی از پیامبر اعظم(ص) که فرمودند: «جنبندگان زمین و ماهیان دریا و هر جاندارِ در هوا و همه آسمانیان و زمینیان برای معلمِ خوبی‌ها، از خداوند آمرزش می‌خواهند» به جایگاه والای مقام معلم و استاد اشاره کرد و گفت: همه موجودات برای معلم وظیفه‌شناسی که خدمت می‌کند، دعا می‌کنند.
وی، با بیان اهمیت نقش و جایگاه معلم و استاد در آموزش و تربیت آینده‌سازان جامعه، اظهار کرد: اساتید در کنار آموزش دانش، باید از نظر اخلاقی و تربیتی نیز راهنما و الگوهای خوبی برای دانشجویان باشند.

تمامی حقوق محفوظ و به پایگاه خبری و اطلاع رسانی وبدا تعلق دارد.
تولید و پشتبانی توسط: پورتال زینوپارس