سمینار منطقه ای ژنتیک پزشکی برگزار شد

انتشار محتوا: ۱۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۰:۰۰ قبل از ظهر

سمینار منطقه ای ژنتیک پزشکی با حضور دبیر بورد ژنتیک کشور در سالن همایش‌های کوثر دانشگاه علوم پزشکی گناباد برگزار شد.
به گزارش وب‌دا، رئیس دانشگاه در ابتدای این همایش، ضمن تسلیت شهادت امام حسن عسگری(ع)، اظهار امیدواری کرد با پیروی از فرمایشات ائمه معصومین(ع)، زمینه سربلندی خود در دنیا و آخرت را فراهم نماییم.
دکتر احمدی به تشریح دلایل برگزاری این سمینار پرداخت و گفت: علم ژنتیک یکی از علم‌های روبه رشد در کشور و جهان است.
وی با اشاره به تغییر الگوی بیماری‌ها در جامعه ایران، گفت: گرچه قبلا بیماری‌های عفونی و تغذیه‌ای برای مردم مشکل ساز بود ولی هم اکنون با روند خوبی که در جهت کنترل بیماریهای عفونی و مشکلات تغذیه‌ای داریم و باتوجه به افزایش سن افراد، بیماریها به سمت بیماریهای مزمن و از جمله بیماریهای ژنتیکی پیش رفته است.
وی افزود: خوشبختانه با اقدامات خوبی که در دوران بارداری و در زمان زایمان انجام شده است، بچه‌هایی به دنیا می‌آیند که قبلا ممکن بود احتمال حیات نداشته باشند که این امر خود موجب بروز طیفی از بیماریهای ژنتیکی می‌شود.
وی با اشاره به افزایش سرطان افزود: سرطان بعد از تلفات حوادث جاده‌ای و بیماریهای قلبی عروقی، بیشترین علت مرگ و میر را شامل می‌شود.
دکتر احمدی ضمن ابراز خرسندی از حضور شخصیت فرهیخته و ارزشمندی همچون دکتر نوری دلوئی در هیأت امناء دانشگاه، خاطرنشان کرد: حضور ایشان در هیأت امناء موجب تسهیل امور و کمک به پیشبرد اهداف و برنامه‌ها است.
دکتر نوری دلوئی در این سمینار که مشمولین دوره های باز آموزی، پزشکان، اساتید و دانشجویان حضور داشتند، در خصوص تازه های ژنتیک سرطان و جایگاه مهندسی ژنتیک در پزشکی و ژن درمانی؛ بیم ها و امید ها، مطالبی را ارائه کرد.شایان ذکر است پروفسور محمد رضا نوری دلویی استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران، بنیان گذار پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و فناوری زیستی، بنیان گذار گروه ژنتیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، بنیانگذار، مدیر مسئول و سردبیر نشریه بین المللی علوم ایران و دبیر بورد ژنتیک کشور است.

تمامی حقوق محفوظ و به پایگاه خبری و اطلاع رسانی وبدا تعلق دارد.
تولید و پشتبانی توسط: پورتال زینوپارس