برنامه های وزارت بهداشت برای کاهش فاصله ازدواج تا فرزندآوری

انتشار محتوا: ۲۴ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۰۵:۱۹:۰۰ قبل از ظهر

دکتر علی اکبر سیاری گفت: وزارت بهداشت برنامه هایی برای کاهش فاصله ازدواج تا فرزندآوری و کم کردن زمان بین حاملگی ها در نظر دارد.به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)، معاون بهداشت وزارت بهداشت در همایش روز جهانی جمعیت که امروز در سالن اجتماعات سازمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، با اشاره به جمعیت 15 تا 64 سال به عنوان جمعیت فعال گفت: 70 درصد جمعیت کشور را جمعیت فعال تشکیل می‌دهد و در واقع ما دوران طلایی جمعیت را داریم و هنر ما این است این جمعیت را در جهت توسعه کشور به کار بگیریم.
دکتر علی اکبر سیاری با اشاره به این که 32 درصد جمعیت کشور در سن 20 تا 34 سالگی و در زمان کار و ازدواج هستند، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد کاهش نرخ باروری است و اکنون این نرخ به  1.8 رسیده است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که بیش از 11 میلیون نفر در کشور در سن ازدواجند ولی هنوز مجرد هستند، به کاهش آمار ازدواج در بین سال‌های 85 تا 92 اشاره کرد و گفت: این در حالی است که سیاست‌های ابلاغی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری بر تسهیل ازدواج و فرزندآوری تأکید دارد و یکی از عوامل عدم ازدواج، بیکاری است به طوری که 20 تا 25 درصد از جمعیت جوان بیکار هستند.
دکتر سیاری از افزایش روند طلاق بین سال‌های 85 تا 92 خبر داد و گفت: از 800 هزار واقعه ازدواج که سالانه ثبت می‌شود 20 درصد به طلاق منجر می‌شود که 50 درصد آنها در 5 سال اول زندگی رخ می‌دهد.
وی فقر و اختلافات مالی، اعتیاد، ازدواج تحمیلی و عدم تفاهم را از دلایل افزایش طلاق در کشور دانست و گفت: 3 عامل سازگاری، معیشت و سلامتی باعث تحکیم ازدواج می‌شوند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به وجود 3 میلیون زوج نابارور در کشور گفت: این را هم باید دانست که اگر زنان زیر 18 سال باردار شوند خطر مرگ در آنها افزایش می‌یابد. همچنین بارداری بالای 35 سال 27 درصد، بارداری ناخواسته 21 درصد، بیش از 4 فرزند 18 درصد و فاصله بارداری کمتر از دو سال خطر مرگ را 34 درصد افزایش می‌دهد.
دکتر سیاری مراقبت‌های قبل و حین بارداری و ارائه تسهیلاتی در پایان بارداری را از جمله اقداماتی دانست که به صورت رایگان در نظر گرفته شده و اشاره کرد که بهتر است مکمل‌های دارویی مثل قرص آهن نیز به صورت رایگان داده شود.
معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به برنامه های وزارت بهداشت در زمینه تسهیل فرزندآوری و سلامت باروری اعلام کرد: وزارت بهداشت با کمک وزارت رفاه، برنامه هایی را جهت تسهیل انجام آزمایش های ژنتیکی در نظر گرفته چون 3 درصد افراد جامعه دارای مشکلات ژنتیکی هستند.
وی با اشاره به این که همچنین برنامه هایی برای کاهش فاصله ازدواج تا فرزندآوری و کاهش زمان بین حاملگی ها در دست داریم، گفت: در حال حاضر زمان بین ازدواج و فرزندآوری طولانی شده و این برای سلامت مادران بسیار مضر است.
دکتر سیاری در پایان گفت: سالها شعار ما با عنوان فرزند کمتر زندگی بهتر بوده در حالی که حالا باید سیاست هایمان بر مبنای افزایش نرخ جمعیت به همراه تضمین سلامت مادران و کودکان باشد.

تمامی حقوق محفوظ و به پایگاه خبری و اطلاع رسانی وبدا تعلق دارد.
تولید و پشتبانی توسط: پورتال زینوپارس