برای تحقق جامعه‌ای سالم، حفظ سلامت دانش‌آموزان ضروری است

انتشار محتوا: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۵:۴۳:۰۰ قبل از ظهر

کارشناس بهداشت حرفه‌ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: برای تحقق جامعه‌ای سالم، حفظ سلامت دانش‌آموزان ضروری است.به گزارش وب‌دا، خانم مهندس نمکی مقدم در جمع دانش آموزان دبستان پسرانه غیرانتفاعی سماء گناباد ضمن تبریک هفته سلامت و 8 اردیبهشت ماه روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای، سلامت دانش‌آموزان را به عنوان زیربنای سلامت آینده جامعه ضروری دانست و افزود: هفته سلامت و روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای فرصت مناسبی است تا با افزایش آگاهی و دانش اقشار مختلف جامعه در حوزه مسائل بهداشتی و ایمنی، زمینه حفظ و ارتقاء سلامتی، پیشگیری از بیماریها و کنترل و کاهش حوادث را فراهم نماییم. وی با اشاره به شعار امسال هفته سلامت"یک عمر سلامتی با خودمراقبتی" گفت: باید آنقدر اطلاعات و دانش خود را بالا ببریم که بتوانیم در زمینه‌های مختلف بهداشت فردی، محیط، حرفه‌ای و ... از خود مراقبت نماییم.
وی تصریح کرد: بهداشت حرفه‌ای یعنی اینکه اصول صحیح کارکردن را در هر شغل و حرفه‌ای که هستیم بدانیم و با رعایت اصول صحیح بهداشتی و مسائل ایمنی، زمینه بازدهی بالاتر و بهتر و کاهش آسیب دیدگی را فراهم نماییم و با اشاره به اینکه مدرسه خانه دوم دانش‌آموزان و محلی است که ساعت‌های زیادی را در آن سپری می‌کنند، تصریح کرد: دانش‌آموزان باید به قوانین و مقررات مدرسه احترام بگذارند. وی افزود: اطراف ما پر از حوادثی است که اگر مسائل ایمنی را رعایت نکنیم مشکلات زیادی برای ما اتفاق خواهد افتاد. . خانم مهندس نمکی مقدم با اشاره به افزایش آمار کمردردها و ناهنجاری‌ و ناراحتی‌های اسکلتی عضلانی در دانش‌آموزان، بر لزوم استفاده از کیف و کوله‌پشتی‌های استاندارد تاکید کرد و از آنها خواست تا از حمل و نقل وسایل اضافی و سنگین اجتناب نمایند. وی بر رعایت اصول ارگونومی در استفاده از رایانه، نحوه صحیح نشستن پشت نیمکت‌ها، رعایت مسائل ایمنی در دوچرخه سواری و استفاده از کفش مناسب تاکید کرد و با بیان اینکه ایمنی فضای مدرسه نقش مهمی در حفظ سلامت دانش‌آموزان دارد، گفت: كلاس‌هاي درس بايد از لحاظ ساختماني بهسازي شده باشند و ميز و نيمكت‌ها نبايد داراي شكستگي يا ترك باشند.  وی افزود: سيستم گرمايشي و سرمایشی استاندارد، نور و تهويه مناسب، مديريت پسماند و انتخاب رانندگانی سالم و مطمئن برای سرویس‌های دانش‌آموزان و رعایت مسائل ایمنی در داخل سرویسها از مسائل مهمی است که باید مدیران مدارس به آن توجه نمایند.
کارشناس بهداشت حرفه‌ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گناباد، شستشوی مرتب و منظم دست‌ها و نحوه صحیح آن، استفاده از لیوان و وسایل شخصی، ورزش، خواب کافی و به موقع، استراحت در زمان بیماری، پرهیز از اظطرب و استرس، حمام کردن و مسواک زدن را از جمله نکات مهم برای بهداشت دانش آموزان عنوان کرد و افزود: تغذیه مناسب نقش مهمی در سلامت دانش‌آموزان دارد از اینرو بهتر است به جای استفاده از تغذیه‌های نادرستی همچون فست فودها، چیپس و پفک ونوشابه ازساندویچ های خانگی، شیر، مغزها، میوه ها و سبزیجات، برگه‌های خشک زردآلو و انجیر، کشمش و ... استفاده کرد.

تمامی حقوق محفوظ و به پایگاه خبری و اطلاع رسانی وبدا تعلق دارد.
تولید و پشتبانی توسط: پورتال زینوپارس