مصمم باشيم ايدز را به صفحات تاريخ بسپاريم

انتشار محتوا: ۱۰ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۰۰:۰۰ قبل از ظهر

بان‌كي‌مون، دبيركل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهاني ايدز پيامي صادر كرد.به گزارش وب‌دا؛ متن اين پيام كه امروز در همايش روز جهاني ايدز كه در ستاد مركزي وزارت بهداشت قرائت شد، به شرح زير است:
در اين روز جهاني ايدز، اينجانب خوشبين‌تر از هميشه هستم. بخش عمده‌اي از جهان در واكنش نسبت به اچ آي وي با پيشرفت پرشتابي به جلو مي‌رود. كاهش قابل ملاحظه‌اي در عفونت‌ها و مرگ و ميرهاي جديد وجود دارد و مشغول ايجاد پيشرفتي قابل توجه در تحقق هدفمان مبني بر حصول اطمينان از دسترسي 15 ميليون نفر به درمان ضد ويروس تا 2015 هستيم. اين اقدامي تعيين كننده در متوقف كردن و معكوس نمودن اپيدمي ايدز براي هميشه است.
اما همان گونه كه در گزارش روز جهاني ايدز 2013 معلوم شده هنوز علائم نگران كننده مبني بر اين وجود دارد كه برخي مناطق و كشورها در اين زمينه عقب مانده‌اند. ما در زمينه دسترسي به جمعيت‌هاي آسيب‌پذير از طريق تلاش در زدودن انگ و تبعيض در حال پيشرفت هستيم، اما هنوز بايد اقدامات زيادي براي خاتمه دادن به اين مشكل صورت گيرد. اينك بايد تعهدي دوباره بدهيم كه موانع باقيمانده شامل قوانين كيفري و محروميت‌هاي اجتماعي را لغو كنيم تا بتوانيم به تمامي مردمي دسترسي داشته باشيم كه از خدمات و درمان اچ آي وي محرومند.
براي ايجاد شرايطي به منظور داشتن نسلي عاري از ايدز، بايستي به تلاش‌ها بيافزاييم تا عفونت‌هاي جديد اچ آي وي در بين كودكان متوقف شود و از دسترسي به درمان براي تمامي مادراني كه با اچ آي وي زندگي مي‌كنند يقين حاصل كنيم. من به ويژه اقدامي را ترغيب مي‌كنم كه به تبعيض و خشونت عليه زنان خاتمه دهد زيرا اين امر موجب آسيب وحشتناك و افزايش خطر عفونت اچ آي وي و مرگ از ايدز مي‌گردد.
اينجانب تمامي شركايي را مي‌ستايم كه سهمي عمده در صندوق جهاني مبارزه با اچ آي وي، سل و مالاريا دارند كه از مهم‌ترين منابع تامين مالي براي واكنش جهاني است. به عنوان مثال اقتصادهاي عمده پيشتاز هستند و منابعي پايدار براي واكنش نسبت به ايدز و ديگر بيماري‌ها را تضمين مي‌كنند. همچنين بسياري از كشورهايي كه درآمد پايين يا متوسط دارند به گونه‌اي قابل توجه به هزينه‌هاي داخلي براي واكنش به ايدز افزوده‌اند. همگي سزاوار حمايت كامل ما هستند زيرا در جستجوي گزينه‌هاي مالي به سر مي‌برند تا پايداري طولاني مدت واكنش در برابر ايدز فراتر از 2015 را ارتقاء دهند.
هنوز كارهاي زيادي براي انجام باقي مانده است. چنانچه آينده‌اي عاري از ايدز مي‌خواهيم، به سرمايه‌گذاري مستمر، تعهد و نوآوري در دستيابي به روياي به صفر رسيدن عفونت‌هاي جديد اچ آي وي، به صفر رسيدن وجود تبعيض و به صفر رسيدن مرگ و ميرهاي مرتبط با ايدز نيازمند خواهيم بود. در اين روز جهاني ايدز، اجازه دهيد مصمم باشيم ايدز را به صفحات تاريخ بسپاريم.

تمامی حقوق محفوظ و به پایگاه خبری و اطلاع رسانی وبدا تعلق دارد.
تولید و پشتبانی توسط: پورتال زینوپارس