انجام 127 ماموریت توسط اورژانس هوایی گناباد

انتشار محتوا: ۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۲:۳۶ بعد از ظهر

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: اورژانس هوایی گناباد در اولین سال فعالیت خود با انجام 127 ماموریت، جان بیماران زیادی را نجات داد.به گزارش وب‌دا، دکتر امین زمانی در نشست خبری که به مناسبت یک سال فعالیت اورژانس هوایی گناباد برگزار شد، با بیان اینکه در 77 مورد، ماموریت اولیه با حضور بالگرد اورژانس هوایی در سر صحنه انجام شد، اظهار کرد: بیشترین ماموریت‌های اورژانس هوایی مربوط به حوادث ترافیکی و سکته‌های قلبی هر کدام با 43 مورد و بیماران دچار سکته مغزی با 14 مورد بوده است.
وی، گسترش پدهای هوایی را از برنامه‌های مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گناباد عنوان و ابراز کرد: علاوه بر نقطه‌یابی پدهای هوایی در 30 نقطه تحت پوشش دانشگاه در شهرستان‌های گناباد و بجستان، 20نقطه برای احداث پد در شهرستان‌های همجوار نیز نقطه‌یابی شده که تعدادی از آنها طراحی و اجرایی گردیده است.
دکتر زمانی از اورژانس هوایی گناباد به عنوان یکی از استانداردترین پایگاه‌ها با دارابودن بالگرد اختصاصی امداد هوایی یاد کرد و افزود: این پایگاه قابلیت پوشش منطقه جنوب خراسان رضوی و شمال خراسان جنوبی را دارا است.
رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی گناباد با بیان اینکه در سال گذشته بیش از 87 هزار تماس تلفنی با این مرکز برقرار شده است، تصریح کرد: این تعداد تماس منجر به بیش از 32 هزار ماموریت شد.
دکتر زمانی به رشد 25درصدی تماس‌های تلفنی با اورژانس 115 در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه اشاره و تاکید کرد: بر اساس این تماس‌ها 3 هزار و 629 اعزام آمبولانس صورت گرفت.
وی با تاکید بر اینکه مزاحمت‌های تلفنی و ارائه شرح حال‌های نادرست، ممکن است ارائه خدمت به نیازمندان واقعی را با چالش مواجه کند، افزود: گاهی اوقات ممکن است بر اساس یک شرح حال نامناسب، آمبولانس برای انتقال بیمار یا مصدومی به محل اعزام شود که نیاز ضروری به دریافت خدمات اورژانسی نداشته باشد و در همان لحظه به دلیل درگیر بودن آمبولانس‌ها، فرد دیگری که نیاز سریع به دریافت خدمات اورژانسی دارد، این خدمت را با تاخیر دریافت کند.
دکتر زمانی به اهمیت زمان و ثانیه‌ها در اورژانس اشاره و تاکید کرد: اورژانس 115 برای مردم و در خدمت آنها است ولی درخواست‌های غیرضروری و بدون توجه به الزامات موجب تاخیر در امدادرسانی به نیازمندان واقعی می‌شود و از این‌رو از عموم مردم درخواست می‌کنم تا در هنگام تماس با مرکز پیام اورژانس 115، شرح حال دقیق و مناسبی به کارشناسان این مرکز ارائه دهند.
وی با بیان اینکه سطح سواد، آموزش و تجربه پرسنل اورژانس 115 دانشگاه علوم پزشکی گناباد از بسیاری دیگر از دانشگاه‌ها بالاتر است، خاطرنشان کرد: در کنار نیروی انسانی توانمند، از نظر پایگاه‌های اورژانس، آمبولانس‌ها و امکانات و تجهیزات آنها هم در وضعیت خوبی قرار داریم که این فرصت خوبی برای ارائه خدمات استاندارتر است.

تمامی حقوق محفوظ و به پایگاه خبری و اطلاع رسانی وبدا تعلق دارد.
تولید و پشتبانی توسط: پورتال زینوپارس