توصیه‌هایی برای راه رفتن ایمن سالمندان در برف و یخ

انتشار محتوا: ۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۱:۱۶ قبل از ظهر
دکتر صادق مقدم دکترای سالمندشناسی و عضو هیات علمی دانشگاه در برنامه زنده تلویزیونی مثبت سلامت شبکه سلامت توصیه‌هایی برای راه رفتن ایمن سالمندان در برف و یخ داشت.

به گزارش وب‌دا، دکتر لیلا صادق مقدم با تاکید بر اینکه راه رفتن در روزهای برفی در زمین‌های برفی و یخ زده برای همه به ویژه سالمندان می‌تواند خیلی خطرناک باشد، گفت: سالمندان باید توجه داشته باشند که در این فصل چگونه راه بروند؟ کجا بروند و چه کفشی بهتر است که بپوشند؟
وی، کفش‌های آج‌دار و شیاردار را بهترین انتخاب برای این فصل بیان و اظهار کرد: پوشیدن چکمه در روزهای برفی و یخبندان گزینه مناسبی است چراکه سنگینی آن کمک می‌کند فرد در راه رفتن ثبات بیشتری داشته باشد و در صورت افتادگی از پیچ خوردن و آسیب دیدگی مچ پا جلوگیری شود.
دکتر صادق مقدم با تاکید بر پرهیز از عجله کردن در راه رفتن به ویژه در روزهای برفی و یخبندان گفت: دیر رسیدن بهتر از مصدوم رسیدن است.
وی کوتاه و آرام قدم برداشتن را توصیه مهم دیگر برای این فصول عنوان و اظهار کرد: سالمندان بهتر است بعد از مدتی راه رفتن، بایستند و کف کفش خود را به زمین بکوبند تا برف‌ها جدا شود.
عضو هیات علمی دانشگاه ادامه داد: در هنگام راه رفتن برای حفظ تعادل، انرژی پاها بین دو قسمت بدن تقسیم می‌شود از این رو بهتر است در روزهای یخبندان مرکز ثقل را روی پای جلو نگه داشت یعنی پاها به میزان کمتری باز و قدم‌ها کوتاهتر باشند که این مدل ایمن‌ترین نوع راه رفتن در برف و یخبندان است.
دکتر صادق مقدم سالمندان را به همراه داشتن دستکش در روزهای یخبندان توصیه و خاطرنشان کرد: استفاده از دستکش موجب می‌شود تا دست‌ها را بیرون از جیب نگه داریم که این امر به حفظ تعادل کمک خوبی می‌کند.
وی درباره بهترین مسیر برای راه رفتن در روزهای یخبندان گفت: بهتر است برای تردد از مسیر برف‌هایی که هنوز پانخورده عبور کنیم چراکه برف‌های پاخورده به سرعت یخ زده و امکان سرخوردن را افزایش می‌دهد.
دکتر صادق مقدم خاطرنشان کرد: بهتر است همیشه در هنگام راه رفتن چند قدم‌ جلوتر را نگاه کنند تا با انتخاب بهترین مسیر، از محل‌های لغزنده عبور نکنند.
 

تمامی حقوق محفوظ و به پایگاه خبری و اطلاع رسانی وبدا تعلق دارد.
تولید و پشتبانی توسط: پورتال زینوپارس