سرپرست مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت:

الگوی باروری در کشور به سمت فرزندآوری بیشتر تغییر کرده است

انتشار محتوا: ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۰۲:۱۹:۰۲ بعد از ظهر
سرپرست مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: الگوی باروری در کشور به سمت فرزندآوری بیشتر تغییر کرده است.
drjabbari

به گزارش وبدا، دکتر صابر جباری در «نشست توجیهی اجرای برنامه های مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس» در هتل قلب تهران، گفت: تغییر الگوی باروری در کشور در حال رقم خوردن است، به این معنا که فرزندآوری از الگوی یک یا دو فرزندی در خانواده، برای تولد فرزند سوم به میزان 2.5 درصد و برای فرزند چهارم و بیشتر 15 درصد افزایش یافته است.

وی افزود: در عین حال آخرین آمار جمعیتی کشور نشان می دهد همچنان موارد موالید افزایش نیافته است. زمان کم است و اگر تدبیر نکنیم در آینده مشکلات روزافزونی خواهیم داشت. هم اکنون استان هایی نظیر تهران، گیلان، مازندران، البرز، سمنان، مرکزی به سمت سالخوردگی می روند.

رتبه بندی دانشگاه ها در اجرای برنامه های جوانی جمعیت

سرپرست مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اعلام این که دانشگاه های علوم پزشکی کشور در اجرای برنامه های جوانی جمعیت رتبه بندی و دارای کارنامه خواهند شد، بیان داشت: در برنامه ای با حضور وزیر و معاونان وزارتخانه از رتبه های برتر و کارنامه های درخشان تقدیر به عمل خواهد آمد.

دکتر جباری خاطرنشان کرد: سال گذشته برای توجیه قانون جوانی جمعیت نشست برگزار کردیم ولی خوشبختانه بسیاری از برنامه هایی که سال گذشته در این نشست عنوان شد، امروزعملیاتی و تبدیل به کارنامه شده است.

انجام تمام تکالیف اختصاصی وزارت بهداشت در جوانی جمعیت

وی با بیان این که وزرات بهداشت تقریبا تمام تکالیف قانونی خود را درباره جوانی جمعیت انجام داده است، گفت: البته برخی تکالیف عمومی از لحاظ تامین اعتبار دچار چالش هایی است. ولی تمام تکالیف اختصاصی ما در حوزه جوانی جمعیت به انجام رسیده است.

سرپرست مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اعلام این که دستورالعمل یکپارچه سازی زایمان طبیعی نهایی شده است، ابراز داشت: در موضوع ماده 50 مکلف به کاهش سالانه 5 درصد سزارین هستیم که در این زمینه دستورالعمل یکپارچه سازی زایمان طبیعی تدوین شده و در مرحله نهایی است و به زودی به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ خواهد شد.

دکتر جباری اضافه کرد: در موضوع ماده 42 نیز دستورالعمل درمان ناباروری نهایی شده و امکان نشان دار شدن زوج های نابارور فراهم می شود. همچنین در برنامه پیشگیری و مهار سقط خودبخودی نیز دستورالعمل لازم تدوین شده است.

وی با اشاره به در پیش بودن هفته ملی جمعیت، گفت: در نشست امروز درباره مطالبات اجرایی زیادی که در دستورالعمل های ابلاغی به دانشگاه های علوم پزشکی کشور وجود دارد، بحث و تبادل نظر خواهیم کرد.

سرپرست مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت در پایان در خصوص ساختار جدید وزارت بهداشت در زمینه جوانی جمعیت، گفت: پس از تغییر ساختار دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس به مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس به تناسب افزایش حجم فعالیت های این مرکز، یک معاون با عنوان «معاون جوانی جمعیت» و یک معاون نیز با عنوان «معاون سلامت خانواده» در این مرکز ایجاد و معاونان مذکور منصوب شدند.

تمامی حقوق محفوظ و به پایگاه خبری و اطلاع رسانی وبدا تعلق دارد.
تولید و پشتبانی توسط: پورتال زینوپارس