تقدیر رئیس مجلس از موسسه خیریه همای رحمت دانشگاه علوم پزشکی گناباد

انتشار محتوا: ۲۷ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۰۲:۱۸:۰۹ بعد از ظهر
موسسه خیریه همای رحمت دانشگاه علوم پزشکی گناباد در مراسم اختتامیه مهرواره ملی «برای ایران» به عنوان موسسه جهادی برتر مورد تقدیر رئیس مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.
homa rahmat

به گزارش وب‌دا، اختتامیه مهرواره ملی «برای ایران» با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، جعی از روسای دانشگاه‌ها و مسئولان مراکز خیریه و گروه‌های جهادی برتر دانشگاه‌های سراسر کشور در سالن شهید چمران دانشگاه تربیت مدرس تهران برگزار شد.
روحیه جهادی مبنای هر اقدام داوطلبانه است
رئیس مجلس شورای اسلامی در این مراسم اظهار داشت: بدون شک هر کار داوطلبانه‌ای که باید انجام دهیم، اولین چیزی که باید مورد توجه قرار گیرد، روحیه جهادی است و این روحیه مبنای هر کار داوطلبانه است.
محمدباقر قالیباف ادامه داد: روحیه جهادی در فراز و نشیب‌ها تغییری نمی‌کند و خسته نمی‌شود و هرگز این خاستگاه برخاسته از یک فضای بروکراسی نیست، بلکه مبتنی بر ایثارگری و فداکاری است.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ماهیت و صورت فعالیت‌های داوطلبانه هم اهمیت زیادی دارد. ما در مجلس یازدهم و در برنامه هفتم توسعه یک بند الحاقی برای نیروهای داوطلب و جهادی آوردیم مبنی بر اینکه سیستم اداری نباید مانعی بر سر راه نیروهای داوطلب و جهادی باشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: یک تفاوت ماهوی بین کارهای خیریه و جهادی در محیط‌های علمی و دانشگاهی و دیگر محیط‌های جامعه وجود دارد که آن تفاوت ماهوی در این است که حتماً دانشگاه باید پرچمدار مدیریت دانش هم باشد و از سوی دیگر باید بتواند فرهنگ بسیار غنی کار خیر و نیکوکاری را با یک مبانی مستحکم پیش ببرد و تجربه‌ها را در کنار هم قرار دهد.
قالیباف تاکید کرد: کار داوطلبانه هیچ منافاتی با نهادسازی ندارد. از سال ۵۷ که انقلاب پیروز شد تا سال ۵۹ که جنگ تحمیلی اتفاق افتاد، بسیج به سمت پیشرفت و محرومیت زدایی گام برداشت و به جهاد سازندگی کمک کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ریشه‌های انقلاب اسلامی، در دوران دفاع مقدس عمق پیدا کرد. ما باید نشان دهیم که کاری که انجام می‌دهیم، معتبر است و برای این اعتبار باید کارهای دقیق و عمیق انجام دهیم. برای این اعتبار، علاوه بر اینکه باید کار عمیق و دقیق علمی انجام دهیم، باید دو ویژگی داشته باشیم که یک مورد آن است که باید محروم‌ترین قشر و ضعیف‌ترین افراد را محور قرار دهیم که در این حوزه، جغرافیا هم مهم است. دوم هم آن است که ما باید قبل از رفتن به منطقه‌ای نظام مسائل آنجا را بشناسیم و بدانیم پیشران آن منطقه چیست. بدون شک نظام مسائل است که قدرت حل مسئله به ما می‌دهد، اینجاست که باید آمایش سرزمینی داشته باشیم تا کارهای جزئی ما هم‌جهت شوند.
قالیباف با بیان اینکه کار جهادی یعنی تداوم فرهنگ اربعین، گفت: این دو هفته اربعین، چه فضایی حاکم است؟ میلیون‌ها نفر شرکت می‌کنند. آیا سازمانی وجود دارد؟ خیر، یک حرکت به تمام معنا مردمی است. آیا در آنجا آسیب اجتماعی بزرگی می‌بینید؟ آن قدر فضا معنوی و مطهر است که اصلاً افراد می‌آیند برای پاک شدن و چرا ما در کارهایمان فرهنگ اربعین را ادامه نمی‌دهیم؟ آیا در اربعین به کسی می‌گوئیم تو برو و تو نرو، در کار جهادی هم این کار را نکنیم. بگذاریم همه در کار خیر شریک باشند و محل عمق بخشیدن به انقلاب همین‌جاست.

لزوم توجه به گروه‌های جهادی در دانشگاه‌ها
معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها در این مراسم گفت: گروه‌های مختلفی در دانشگاه‌ها در حوزه فعالیت جهادی و خیریه فعالت دارند که برخی با یکدیگر ارتباط هم داشتند از جمله بسیج دانشجویی که عقبه دیرینه‌ای در فعالیت‌های جهادی دارد. 
حجت الاسلام فاطمی پور افزود: در ۲۷ استان مراسم تجلیل از گروه‌های جهادی برگزار شده است و در مراسم امروز برگزیدگان استان‌ها مورد تقدیر قرار گرفتند.
وی تصریح کرد: تمام این گروه‌ها نمی توانند همه جا جمع شوند؛ اما می‌توانند مشکلات کشور را حل کنند و در استانها موثر باشند؛ بنابراین باید به این گروه‌ها میدان داد و به آنها توجه کرد.
 

تمامی حقوق محفوظ و به پایگاه خبری و اطلاع رسانی وبدا تعلق دارد.
تولید و پشتبانی توسط: پورتال زینوپارس